Biała Herbata Nieodkryty Skarb
Herbata niejedno ma imię i niejeden kolor, choć pod względem biologicznym to cały czas ten sam gatunek rośliny – herbata chińska (Camellia sinensis). Należy ona do rodziny herbatowatych inaczej kameliowatych. Krzewy herbaciane najprawdopodobniej pochodzą z terenów górskich leżących na pograniczu Chin, Indii i Mjanmy. Krzew herbaciany ma delikatne, lekko połyskujące liście i ładne, białe kwiaty wydzielające subtelny zapach.
Współcześnie herbata Biała Herbata to Nieodkryty Skarb jest rośliną uprawną, szeroko rozpowszechnioną i znaną na niemal wszystkich kontynentach. Poza typową odmianą herbaty występuje jeszcze krzew herbaciany w odmianie assamskiej – Camellia sinensis var. assamica. Różne kolory herbaty: biała, zielona, czarna, czerwona, występujące w jej nazwach handlowych, nie oznaczają bynajmniej różnych gatunków herbaty, lecz różne sposoby jej uprawy, zbiorów, suszenia i przetwarzania. Dziś chciałabym przybliżyć troszkę mniej znaną białą herbatę.
Biała Herbata Nieodkryty Skarb aby zasłużyć na swoje miano musi być zebrana na bardzo wczesnym etapie wzrostu jej listków – kiedy są one jeszcze nierozwinięte i są w fazie pąków. Maja wtedy charakterystyczny białawy meszek i stąd wywodzi się jej nazwa- biała herbata. Pąki suszone są zaraz po zbiorze, jest to więc najmniej przetworzona herbata. Ale jest to dość droga herbata ponieważ potrzeba aż 80 000 pąków, aby po wysuszeniu otrzymać 250 g prawdziwej białej herbaty dobrej jakości. Nie jest więc niczym zaskakującym, że ten rodzaj herbaty jest towarem drogim i luksusowym.
Biała Herbata
której surowiec jest tak delikatny i zbierany w tak młodym stadium, daje napar o niezwykłym smaku i właściwościach. Ma on bardzo jasny kolor i subtelny i delikatny aromat i smak. Aby w pełni rozwinąć smak i aromat białej herbaty i skorzystać z jej zdrowotnych właściwości, należy ją odpowiednio traktować i właściwie przygotować. Na jedną filiżankę białej herbaty wystarczy mała łyżeczka suszonych listków. Należy je zalać wodą o temperaturze ok. 80-90 st. C. W zależności od tego, jak intensywny smak pragniemy uzyskać, parzenie może trwać od 2 do 5 minut. Należy przy tym zwrócić szczególną uwagę, aby nie używać zaparzaczy, w których listki są ciasno zbite. Najlepiej parzyć herbatę na siteczku lub bezpośrednio w filiżance i po zaparzeniu przecedzić. Zresztą żadna herbata nie lubi ciasnoty, nie ma wówczas możliwości aby rozwinąć się w całej krasie i oddać w naparze to co ma najcenniejsze. Pamiętajcie o tym. Biała herbata, podobnie jak zielona, ma tę wspaniałą właściwość, że można ją zaparzać więcej niż jeden raz. Można zaparzać dobrą herbatę nawet trzy razy oczywiście należy pamiętać, że drugie i trzecie naparzenie będzie odrobinę delikatniejsze ale cały czas napój jest pełnowartościowy.
Herbata w Pączkach
Ze względu na stadium, w którym biała herbata jest zbierana, ma ona nie tylko bardziej wysublimowany smak i aromat, lecz również cenniejsze właściwości zdrowotne od innych herbat.
– młode listki białej herbaty zawierają trzykrotnie
więcej przeciwutleniaczy (antyoksydantów), niż starsze liście herbaty.
– w porównaniu do właściwości leczniczych zielonej herbaty – właściwości białej są bardzo podobne, ale można spokojnie uznać, że trzykrotnie silniejsze.
– silne właściwości przeciwutleniające ( antyoksydacyjne) oznaczają bardzo dobre działanie ochronne i przeciwstarzeniowe wobec komórek naszego ciała. Za tym wszystkim stoją polifenole i katechiny z białej herbaty, które jako silne przeciwutleniacze, chronią komórki przed niszczącym, utleniającym działaniem wolnych rodników.
– liczne badania naukowe potwierdzają w związku z tym również przeciwnowotworowe działanie herbaty, dlatego też picie kilku filiżanek dziennie może okazać się ważnym elementem profilaktyki przeciwnowotworowej.
– katechiny zawarte w naparze herbacianym mają również ważne znaczenie w zapobieganiu chorobom układu sercowo-naczyniowego. Dzieje się tak głównie ze względu na fakt, iż pomagają one utrzymać odpowiedni poziom cholesterolu, przyczyniając się do obniżenia zawartości we krwi tzw. złego cholesterolu będącego główną przyczyną miażdżycy naczyń krwionośnych.
– niezwykle cenną właściwością herbaty, zwłaszcza białej, jest jej wpływ na system odpornościowy Poprzez substancję zwaną EGCg (tzw. epigalokatechony) herbata pobudza syntezę limfocytów, stymulując nasz układ immunologiczny do walki z różnymi chorobami, w tym nowotworowymi.
– ale jakby tego nie było mało jej regularne picie zapobiega rozwojowi bakterii w jamie ustnej i odkładaniu płytki nazębnej, a napary herbaciane z powodzeniem mogą zastąpić płyny do płukania jamy ustnej.
– nie tylko picie białej herbaty, ale i przemywanie nią skóry, ma zbawienny wpływ na cerę – regularne picie naparu oczyszcza organizm z toksyn, a stosowana zewnętrznie działa antyseptycznie (przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo).
– jeśli natomiast czeka nas ciężki dzień lub wytężona praca umysłowa polecamy wspomóc się naparem z białej herbaty! Pobudza co prawda łagodniej, lecz na dłużej niż kawa, stymuluje pracę mózgu i poprawia nastrój. Jeśli zależy nam szczególnie na właściwościach zdrowotnych białej herbaty, pamiętajmy, aby pić ją bez cukru. Pijmy więc królową herbat kiedy tylko przyjdzie nam na to ochota.
Szlachetna Herbata
Po lekturze zapraszamy do naszego sklepu z herbatami gdzie znajdziecie Państwo interesujące wyselekcjonowane mieszanki herbat nie tylko białej.