Takarazuka

Teatr powstał w 1913 w mieście Takarazuka. Grają w nim wyłącznie kobiety: kobiety grające role męskie nazywane są otokoyaku (男役), natomiast kobiety grające role żeńskie — musumeyaku (娘役). Kostiumy, scenografia i oświetlenie są niezwykle widowiskowe, a przedstawienia — melodramatyczne. Całość przypomina musicale z Broadway’u.

Aby zostać członkiem teatralnej trupy, młoda dziewczyna musi trenować przez dwa lata w Takarazuka Music School, która jest jedną z najlepszych tego typu szkół na świecie. Każdego roku przyjmowanych jest ok. 40-50 dziewcząt, które szkolą się w muzyce, tańcu i aktorstwie. Otrzymują też 7-letni kontrakt. Szkoła jest znana z bardzo surowej dyscypliny.

Na pierwszym roku wszystkie dziewczęta trenują razem, zanim zostaną podzielone na otokoyaku i musumeyaku. Te z nich, które będą grały otokoyaku, obcinają na krótko włosy i zachowują się w męski sposób podczas zajęć (poruszanie, gesty) oraz wyrażają w męskiej formie (np. zrobiłem, przeczytałem).

W Takarazuce wyróżnić można 5 głównych trup: Kwiat (花 hana), Księżyc (月 tsuki), Śnieg (雪 yuki), Gwiazda (星 hoshi) i Kosmos (宙 sora).

Galeria zdjęć Takarazuka – kliknij.

 

EnglishDeutschPolskiРусский