509 709 554 / 509 509 566 biuro@midoritea4me.pl
Zaznacz stronę

Walentynki w Japonii

Nie będzie chyba dla Was zaskoczeniem, jeśli napiszę, że to święto obchodzi się inaczej niż w naszym kraju. Podobieństwo jest takie, że zarówno Walentynki w Polsce jak i Walentynki w Japonii to przede wszystkim święto handlu.

Już kilka dni przez 14 lutego mocno widoczny jest wpływ kulturowej globalizacji. Japońskie domy handlowe i małe sklepiki prześcigają się w organizacji okołowalentynkowych imprez, co oczywiście ma się przełożyć na zwiększenie obrotów.

Walentynki w Japonii to nie tylko Dzień Miłości, ale i Dzień Czekolady (a może Dzień Miłości do Czekolady?). Z tego powodu już kilka dni po Nowym Roku wszystkie sklepy zaopatrują się w większe ilości przepysznych i mocno kalorycznych czekoladowych kąsków. Tuż przed Walentynkami Japonia zmienia się w kraj czekoladą płynący.

Osobliwe w japońskich Walentynkach jest to, że to kobiety obdarowują mężczyzn czekoladowymi przysmakami (męskim potomkom samurajów nie wypada okazywać miłości do kobiety). Ciekawe jest też to, że kobiety obdarowują nie tylko wybranków serca, ale także kolegów z pracy. Ten, który nie dostał nawet cząstki czekoladki powinien się poważnie zastanowić nad swoim zachowaniem.

Jest kilka typów czekoladowych prezentów. Najmniejsze znaczenie ma tzw. „czekolada z obowiązku” (giri-choko 義理チョコ).  Nie ma nic wspólnego z wyrażaniem szczególnie romantycznych uczuć. Jest przeznaczona dla kolegów i znajomych panów, którym mogłoby być przykro, gdyby jej nie dostali. Czekoladowy wyrób, za którego pośrednictwem wyraża się prawdziwe uczucie miłości to “honmei-choko” 本命チョコ. Jest jeszcze jeden rodzaj czekoladowego podarunku. “Tezukuri-choko” 手作りチョコ jest najbardziej ceniony, ponieważ japońskie kobiety przygotowują go samodzielnie.

Japońscy mężczyźni mogą się zrewanżować kobietom w tzw. „Biały Dzień”, który przypada 14 marca, czyli równo miesiąc po Walentynkach. Ale o tym na naszym blogu w marcu.

 

walentynki w japonii, japońskie walentynki

 

walentynki w japonii, japońskie walentynki

 

 

 

Translate »