509 709 554 / 509 509 566 biuro@midoritea4me.pl
Zaznacz stronę

Dzień Kobiet w Japonii

Dzień Kobiet – jak powszechnie wiadomo – obchodzony jest w Polsce 8 marca. W Japonii kobiety mają „swój dzień” nieco wcześniej, bo już 3 marca. Japoński odpowiednik Dnia Kobiet znany jest w Kraju Kwitnącej Wiśni pod nazwą Hina-Matsuri.  W dosłownym tłumaczeniu oznacza to „święto lalek” lub „święto dziewcząt”. Ponieważ ten dzień przypada w sezonie kwitnienia brzoskwiń , bywa też nazywany Momo-no Sekku, czyli „ świętem Brzoskwiń”. Jest to dzień modłów za dziewczęta.

Japończycy proszą o ich zdrowie, szczęście i powodzenie.

Z okazji tego święta, rodziny, w których są dziewczynki, wystawiają specjalny zestaw lalek (hina-ningyō).  Wśród lalek znajdują się obowiązkowo uosobienia pary cesarskiej, dam dworu,  muzyków, ministrów oraz strażników – wszystkie lalki ubrane są w stroje dworskie z epoki Heian. Ciekawy jest przesąd dotyczący tej tradycji. Mianowicie, lalki nieschowane w ciągu trzech dni po święcie, mają stać się przyczyną staropanieństwa dziewczynki.

Temu japońskiemu świętu towarzyszą też specjalne potrawy. Są to głównie słodycze symbolicznie przygotowywane dla lalek, lecz ze smakiem konsumowane przez dziewczęta na prywatkach organizowanych z okazji Hina-Matsuri.  

Popularne są  ryżowe ciasteczka przygotowywane z różnymi dodatkami, ale też shiro-zake, czyli słodkie, łagodne białe sake.

Święto Hina-Matsuri wywodzi się ze starożytnych chińskich obrzędów magicznych, podczas których Chińczycy przenosili swoje choroby i niepowodzenia na lalki.

Translate »