509 709 554 / 509 509 566 biuro@midoritea4me.pl
Zaznacz stronę

Czerwona herbata Rooibos, czyli

Herbata afrykańska

Czerwona herbata Rooibos, czyli tzw. herbata afrykańska produkowana jest z liści czerwonokrzewu (aspalatu prostego) uprawianego w RPA w górach Caderberg. Są one oddalone 300 kilometrów od Kapsztadu. Są to tereny bardzo nieprzyjazne dla innych roślin z uwagi na wyjątkowo piaszczyste gleby i panujące tam susze.

Ponieważ rooibos rósł tam od lat i doskonale sobie radził, nie wymaga żadnych nawozów ani oprysków. Dlatego też jest tak bardzo ceniony. Uważa się go za produkt absolutnie bio i eko. Krzewy rosną do około 1-1,5 metra wysokości mają podłużne bardzo wąskie liście podobne do igiełek. Zbiory przypadają na środek lata, czyli wtedy kiedy u nas króluje mroźny styczeń.

czerwona herbata rooibos, rooibos, rooibos parzenie, czerwona herbata, afrykańska herbata, herbata afrykańska, herbata z afryki

Fermentacja i suszenie

Liście czerwonokrzewu można podobnie jak inne herbaty poddawać fermentacji. W tym celu po zbiorach usypuje się zwilżone listki w około 20 centymetrowe kupki i pozostawia na kilka dni w ciepłym miejscu. W czasie tego procesu listki zmieniają swój kolor na czerwono-brązowy. Następnie listki suszy się na słońcu do uzyskania około 10% wilgotności.

Liście które są już wysuszone tnie się na drobne kawałki 1-2 milimetra i tak powstaje rooibos tea lub bush tea, rebush tea ( Wielka Brytania) a w Ameryce Południowej znana jest jako red tea.

Choć rooibos zwany jest herbatą to z krzewem herbacianym niewiele ma wspólnego poza tym, że z liści rooibosa powstaje coś na podobieństwo herbaty.

Parzenie Rooibos

 Parzy się go przez około 4-5 minut zalewając liście wodą o temperaturze około 95°C. Na jedną filiżankę używa się około łyżki suszu.

Oczywiście z uwagi na to, że rooibos jest pocięta na bardzo drobne kawałki i przelatuje przez sitko najlepiej użyć do zaparzenia papierowego filtra lub dostępnego również w naszym sklepie łapacza fusów.

Roibos jest często łączony z innymi herbatami np. czarną jak i z dodatkami takimi jak truskawki, jagody i inne owoce. Herbatę rooibos poleca się pić z mlekiem i cukrem – tego połączenia naprawdę warto spróbować .

czerwona herbata rooibos, rooibos, rooibos parzenie, czerwona herbata, afrykańska herbata, herbata afrykańska, herbata z afryki

Rooibos właściwości

 • Z uwagi na to, że rooibos nie zawiera kofeiny, nie wykazuje działania pobudzającego. Można go pić o każdej porze dnia nawet przed snem.
 • Zawiera pokłady witaminy C, sód, potas, magnez, wapń, fluor, miedź, żelazo, mangan, cynk.
 • Rooibos to źródło przeciwutleniaczy i polifenoli i flawonoli więc wykazuje również działanie przeciwnowotworowe.
 • W przetworzonych liściach rooibosa znajduje się kwas cynamonowy i benzoesowy które mają działanie bakteriobójcze i grzybobójcze.
 • Rooibos chroni organizm przed wolnymi rodnikami- dzięki czemu przeciwdziałają wszelkim zmianom mutacyjnym w białkach komórek.
 • Dzięki zawartości antyoksydantów pomaga w leczeniu chorób skórnych takich jak pokrzywka lub innego rodzaju wypryski i reakcje alergiczne skóry.
 • Zmiejsza ciśnienie krwi i poziom napięcia oraz stresu

Co jeszcze…?

 • Wpływa korzystnie na układ krwionośny za sprawą przeciwutleniaczy, zapewnia lepsze funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego.
 • Przeciwutleniacz aspalathin ma dobry wpływ na leczenie cukrzycy typu II, ponieważ wyrównuje poziom cukru i zwiększa wrażliwość komórek na insulinę. Badania dowiodły, że u osób które regularnie przez 5 tygodni piły herbatę rooibos zwiększyła się tolerancja na glukozę.
 • Wpływa pozytywnie na regenerację wątroby
 • Rooibos ma właściwości rozkurczowe więc jest polecana u malutkich dzieci które mają kolki oraz wykazuje działanie rozkurczowe przy biegunkach.
 • Zaleca się stosowanie jej w zapaleniu oskrzeli i w astmie właśnie z powodu działania rozkurczowego.
 • Najbardziej znaną właściwością herbaty rooibos jest działanie wspomagające odchudzanie. Dzieje się tak dlatego, że herbata rooibos przyspiesza metabolizm.

Tak więc drodzy Państwo nie pozostaje nam nic innego jak tylko udać się na zakupy i zaopatrzyć się w ten cudowny produkt. Nasz sklep z herbatą  midoritea4me.pl oferuje rooibos pod różnymi postaciami. 

Na zdrowie.

Translate »

W dniach 03.08.2019 - 09.08.2019 jesteśmy na urlopie. Uprzejmie informujemy iż wszystkie zamówienia złożone w tych dniach będą realizowane po 09.08.2019 r. Za utrudnienia przepraszamy. Zamknij